Våra föreningar

Karlskronamoderaterna består av flera mindre föreningar som tillsammans bygger upp partiet.
Här hittar du information om de olika föreningarna och var de opererar.

Karlskrona Moderatkrets

Carl-Göran Svensson

  • Kretsordförande
  • 2:e vice ordförande Miljö- och samhällsbyggnadsnämnden
  • Ledamot Kommunstyrelsen
  • Ordförande i Ramdala Moderatförening

Carl-Goran.Svensson@karlskrona.se
0708-441900

Norra Karlskrona Moderatförening

Camilla Hansson

  • Ledamot Äldrenämnden
  • Ordförande i Norra Karlskrona Moderatförening

camilla.hansson@skola.karlskrona.se
0733-422077

Lyckeby Moderatförening

Camilla Brunsberg

  • Gruppledare
  • 2:e vice ordförande Kommunstyrelsen
  • Ledamot i Kommunfullmäktige
  • Ledamot i Karlskrona Baltic Port
  • Ledamot i Blue Sciene Park
  • Ledamot i Utbildningsberedningen SKR
  • Ordförande Lyckeby Moderatförening

camilla.brunsberg@karlskrona.se
0709-313001

Nättraby Moderatförening

Lars Göran Forss

  • Vice ordförande Affärsverken AB
  • Ordförande i Nättraby Moderatförening

lars-goran.forss@karlskrona.se
0708-882225

Jämjö Moderatförening

Morgan Kullberg

  • 2:e vice ordförande Drift- och servicenämnden
  • Ersättare Kommunstyrelsen
  • Ordförande i Jämjö Moderatförening

morgan.kullberg@karlskrona.se
0709-541151

Karlskrona Moderatförening

Agneta Fraser

  • Ledamot Funktionsstödsnämnden
  • Ersättare Socialnämnden
  • Ordförande Karlskrona Moderaterna

Agneta.Fraser@karlskrona.se
073-3780345

Ramdala Moderatförening

Carl-Göran Svensson

  • Kretsordförande
  • 2:e vice ordförande Miljö- och samhällsbyggnadsnämnden
  • Ledamot Kommunstyrelsen
  • Ordförande i Ramdala Moderatförening

Carl-Goran.Svensson@karlskrona.se
0708-441900

Skärgårdsmoderaterna

Sophia Ahlin

  • Ersättare Kommunstyrelsen
  • 2:e vice ordförande Kultur- och fritidsnämnden
  • Vice ordförande i Personaldelegationen
  • Vice ordförande i Lokala BRÅ
  • Vice ordförande i Folkhälsorådet

sophia.ahlin@karlskrona.se
0709-842433
Blogg

MUF